Koordinace prostupů se statikem 2D

  •  
Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)

Abychom mohli vytvořit podklad pro statika se všemi prostupy, je nutné mít nejdříve zkoordinovaný celý model.

Tedy zajistit si od všech profesí aktuální modely a ty mezi sebou zkoordinovat. Více o koordinaci si řekneme v jiném článku. Následně na základě zkoordinovaného modelu zanést příslušné prostupy do architektonického modelu. Revit standardně umí prostupy obdelníkové. Bohužel ty jsou zcela nedostatečné pro koordinaci.

Řešením je obecný model prostupu - základní tvary kruhový a obdelníkový. Zde narážíme na hlavní problém jak tyto prostupy ve výsledku předat statikovi, který umí jen ve 2D a používá třeba program Allplan.

Obecné prostupy je nutné mít správně vytvořené, aby se nám vždy zobrazily. Problém nastává, když je prostup nad rovinou řezu. Pak se nám prostup nezobrazí v půdoryse a dojde tak k fatální chybě. Prostupy nebudou předány statikovi a vybetonováno bude bez prostupů.

Výšková poloha prostupu tzv. odsazení bohužel nejde v Revitu načíst do popisky. Někdo řeší prostupem, kde je zakázáno s tímto odsazením hýbat a můžete měnit jen jiný parametr, který charakterizuje výškové odsazení. S tím pak nastává problém jak dostat prostup výškově pod vloženou úroveň.

Nejlepším řešením je Perfect tools a jeho funkce na prostupy, které jsem ladil přímo pro potřeby koordinace.

Vložený prostup si hlídá, aby se zobrazil jen ve vloženém patře a nebyl vidět nikde jinde. Též zajistí, že prostup bude vždy vidět v půdoryse. Nedojde k jeho přehlednutí. Zobrazuje aktuální rozměry, obsolutní i relativní výšky. Prostup lze zarovnávat k ose potrubí.

Níže je ukázka projektu, kde pro každou trubku děláme samostatný prostup v podlaze. Obecně jsme všichni zvyklí dělat jeden velký obdelníkový prostup ve stoupačce o to je tento projekt X-krát složitější a pracnější.

V projektu bylo nakonec přes cca 4300 prostupů.

Níže je vytvořen půdorys s prostupy, kde jsou zobrazeny jen nosné prvky a prostupy. Jednotlivé prostupy mají výšku v absolutních hodnotách, tak jak s nimi pracuje statik. Samozřejme prostup má relativní a absolutní hodnoty, ty ale v popisce nezobrazuji.

Vzorový půdorys suterénu s prostupy v trámech.

Vzorový půdorys s prostupy v podlaze a ve stěnách.

Jak kontrolovat následně prostupy v Revitu s výkresem od statika? V Revitu si zvýrazníme prostupy zeleně a podložená statika má v každém prostupu půlměsíc. Díky tomu lze porovnat, zda každý zelený prostup v podlaze je i zanesen ve výkresu statika.

Obdobně lze porovnat prostupy ve stěnách v jiných barvách.

Vhodné je také donutit statika, aby příslušné prostupy měl ve svém výkresu samostatně jako Xref. Nebudeme muset řešit vypínání x hladin ve výkresu statiky, ale jen samotné prostupy.

Více z této kategorie: « Vytyčovací body

Comments powered by CComment