J2Store Currency

Plocha místností včetně prahů přes Dynamo

  •  
Ohodnotit tuto položku
(7 hlasů)

Stále více uživatelů řeší pro investora,  jak spočítat plochu všech místností včetně dveřních prahů nebo i požadavek započítání plochy u oken s nulovým parapetem.

Pro nakupující je toto určitě zkreslená informace o ploše místnosti, neboť uživatel kupuje užitnou plochu a nepředpokládá, že do toho jsou i zahrnuty plochy jako prahy či nízké parapety. Ale to jsem trochu odbočil od tématů.

Revit v zásadě neumí počítat plochy místností včetně prahů a různých výklenků. Plochy místností počíta jako hranici stěn či hranici vytvořenou pomocí oddělovačů místností.

Několik metod,  jak prahy a výklenky do plochy místnosti zahrnout?

  1. Vypnout u stěn ohraničení místnosti a použít oddělovače místností - Čáry se nechovají intuitivně a někdy Revit neumí zahrnout do plochy malé výklenky či malé záhyby. Při posunu dveří nemusí vždy dojít k posunu oddělovače místnosti. Je zde riziko chyb. Nutno zamykat oddělovač ke dveřím.
  2. Modelovat podlahu až do výklenků a prahů a tuto hodnotu brát jako čistá plocha místnosti. Pomocí doplňkového programu Dynamo dostat hodnotu plochy podhlahy do plochy prvku místnosti. Samozřejmě, že v reálu se nikdy nedělá podlaha v místě prahu přesně na šířku dveří. Podlaha zajede i pod samotné zárubně. Tedy pokud bychom takto postupovali měli bychom plochu trochu zkreslenou. V případě, že budeme modelovat podlahu přesně mezi zárubně(čistou šířku otvoru) bude plocha odpovídat ploše místnosti. Při posunutí dveří, otočení nebo vymazání dveří je nutné tento práh znovu upravit. Nebezpečí, že zapomeneme tento práh upravit. Opět zdroj chyb.
  3. Přináším jinou metodu, která umí počítat všechny typy výklenků či vložených prvků do obvodů místnosti. Pomocí vizuálního programování a trochu zkušeností s programováním v Pythonu se lze dostat ke skutečné ploše místnosti.

Nebudu se zde věnovat prvním dvoum příkladům, ale rovnou odprezentuji metodu jak dostat čistou plochu místnosti. Základem je mít hranici místností tak, aby lícovala s prvky jako dveře, okno apod....

Rodinu dveří je důležité mít upravenou tak , aby vykazovala plochu prahu a směr otevíraní. Tedy ven či do místnosti. U oken provedeme totéž.
Revit dynamo schéma

Pomocí dynama zjistíme jaké prvky se nachází v po obvodě místnosti a dle otevíravosti dveří a oken přičte plochu k určité místnosti.

 Revit plocha prahu

Vše jsem vyzkoušel i na větších projektech 16bytů na patro 4 podlaží tedy cca 250 místností. Vše proběhlo cca do 1minuty. Zkuste si toto udělat pomocí metody 1 či 2. Zjistíte, že metoda 3 je zcela nejrychlejší a eliminuje řadu případných chyb.

 

 

 

 

Comments powered by CComment