Plocha místností včetně prahů přes Dynamo

Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)

Stále více a více uživatelů řeší pro investory jak spočítat plochu všech místností včetně prahů. Někdy příjde i požadavek, že se mají započítat i niky či jiné plochy u oken s nulovým parapetem.

Pro nakupující je toto určitě zkreslená informace o ploše místnosti neboť uživatel kupuje užitnou plochu a nepředpokládá, že do toho jsou i zahrnuty plochy jako prahy či nízké parapety. Ale to jsem trochu odbočil od tématů.

Revit v zásadě neumí počítat plochy místností včetně prahů a různých výklenků. Plochy místností počíta jako hranici stěn či případně pomocí oddělovačů místností.

Objevují se zde různé metody jak toto počítat:

  1. Vypnout u stěn ohraničení místnosti a použít oddělovače místností - Čáry se nechovají intuitivně a někdy Revit neumí zahrnout do plochy malé výklenky či malé záhyby. Při posunu dveří nemusí vždy dojít k posunu oddělovače místnosti. Je zde riziko chyb.
  2. Modelovat podlahu až do výklenků a prahů a tuto hodnotu brát jako čistá plocha místnosti. Pomocí doplňkového programu Dynamo dostat hodnotu plochy podhlahy do plochy prvku místnosti. Zde v reálu se nikdy nemodeluje podlaha přesně mezi zárubně, ale částečně i pod. Tedy pokud bychom takto postupovali měli bychom plochu zkreslenou. V případě, že bude modelovat podlahu jen přesně mezi zárubně(čistou šířku otvoru) bude plocha zcela přesně. Hrozí zde však riziko posunutí dveří a hranice podlahy se nemusí přizpusobit dle nové polohy dveří či v horším případě smažeme dveře a nevšimneme si, že máme podlahu stále s prahem. Opět zdroj chyb.
  3. Přináším jinou metodu, která umí počítat všechny typy výklenků či vložených prvků do obvodů místnosti. Pomocí vizuálního programování a trochu zkušeností s programováním v Pythonu, lze se dostat ke skutečné ploše místnosti.

Nebudu se zde věnovat prvním dvoum příkladům, ale rovnou odprezentuji metodu jak dostat čistou plochu místnosti. Základem je mít hranici místností tak, aby lícovala s prvky jako dveře, okno apod....

Rodinu dveří je důležité mít upravenou tak , aby vykazovala plochu prahu a také ukazovalo směr otevíraní. Tedy z do či ven z místnoti. U oken provedeme totéž.
Revit dynamo schéma

Pomocí dynama zjistíme jaké prvky se nachází v po obvodě místnosti a dle otevíravosti dveří přičte plochu dveří k určité místnosti. Totéž u oken.

 Revit plocha prahu

Vše jsem vyzkoušel i na větších projektech cca 16bytů na patro 4 podlaží tedy cca 250 místností. Vše proběhlo cca do 2min. Zkuste si toto udělat pomocí metody 1 či 2. Zjistíte, že metoda 3 je zcela nejrychlejší a eliminuje řadu případných chyb.

 

 

 

 

Comments powered by CComment