J2Store Currency

Jako investor chcete jít s dobou a vrhnout se do projektování ve formě BIM.  Řada investorů však vůbec nemá tušení jakým způsobem tento požadavek zadat projekční kanceláři či projektantovi. Kvůli neznalosti se požadavek charakterizuje textem "projekt bude odevzdán ve formě BIM či formátu BIM". Tento zjednodušený text vůbec nic neříká ani nezavazuje projektanta k tomu, aby Vám odevzdal plnohotný BIM projekt použitelný v dalších fázích projektu. 

Často kladené otázky investora :

1 Co je BIM?
Určitě se dočtete řadu informací z různých článků. Zjednodušeně lze říci, že každý 3D prvek obsahuje určitá data a tyto data jsou BIM (Building information model). Například prvek okno může obsahovat informace o šířce, výšce, výšce parapetu, materiálu, typu apod.
2 Chci odevzdat projekt v BIM formátu?
Projekt nelze odevzdat ve formátu BIM - samotný projekt je nutné mít zpracovaný v programu, který BIM projektování umožňuje. V ČR je to především program Autodesk Revit, ArchiCAD či Allplan.
3 Projektant mi nabídl, že projekt bude ve 3D v programu Sketchup?
Tento program s koncovkou *.skp bohužel neumí přiřadit k jednotlivým prvkům parametry. Nelze tedy mluvit o BIM.
4 Pod pojmem odevzdat projekt ve formátu je myšleno?
Každý program ukládá svá data do souboru, který má určitou koncovku. např. vykres.dwg - dwg koncovka programu Autocad., Rvt - koncovka programu Revit apod.
5 Co tedy žádat od projektanta, abychom dostali projekt ve 3D?
Projekt lze zpracovat v jakémkoliv programu, který umí 3D. Je nutné si stanovit jak tyto data nadále využiji a v jakém programu chci data otevírat.
6 Co žádat, když budeme chtít projekt ve 3D a zpracovaný jako BIM?
Na našem trhu lze projekt zpracovat jako BIM v programu Autodesk Revit, Archicadu, Allplan.  Odevzdaný projekt je nutné požadovat v nativním formátu přímo z těchto programů. Tedy *.Rvt (Revit), *.Pln (Archicad) , *.Ndw.
7 Projektant mi nabídl jen formát *.ifc?
Formát ifc je formát, který je od počátku myšlený jako formát souboru, který lze otevřít v programu jiného výrobce. Bohužel, tento formát při otevření v jiném programu může ztratit některé informace a prvky již nejsou funční tak jak by měly. Tento formát je vhodný především k prohlížení v nějakém prohlížeči. Díky menšímu objemu dat lze s modelem jednoduše manipulovat v prostoru a získávat jednotlivá data.
8 Jaké parametry BIM si mám stanovit?
Musíte si předem stanovit jaké BIM informace musí každý prvek obsahovat. BIM programy již v základu přiřazují BIM parametry k jednotlivým prvkům. Například dveře obsahují základní informace šířka, výška, typ, apod. Můžeme však požadovat, aby prvek dveří obsahoval i jiné informace výrobce, zárubně, barva, klika, práh apod..
9  Mohu si další BIM parametry do modelu nechat doplnit později?
Ano, lze to. Je nutné si připravit seznam parametrů (BIM) , které by každý prvek měl obsahovat. Vše jsou vícepráce.
10 Máme projekt stavebního povolení zpracovaný ateliérem v programu Revit - lze další fázi zadat jinému ateliéru?
Ano, lze. Pokud nechceme ztrácet čas a peníze, je nutné vybrat jiný projekční ateliér, který disponuje programem téhož názvu, tedy programem Revit. V případě, že bude další fázi zpracovávat jiný projekční firma, která disponuje jiným programem (např. Archicad, Allplan), je nutné projekt nejdříve převést do formátu *.ifc z programu Revit a následně načíst v Archicadu(Allplanu). Tímto převodem se mohou některá data ztratit a prvky již nebudou inteligentní. V praxi to znamená začít znovu.

 

Máte další otázky ohledně zpracování projektu v BIM?

 

Chcete poradit s přípravou slouvy o dílo?

 

Můžete mne kontaktovat 

 

Contact form