J2Store Currency

Cílem tohoto webu je pomoct jak začínajícím projektantům, kteří chtějí začít projektovat v programu Autodesk Revit, ale také pro investory, kteří chtějí umět zadávát požadavky na BIM.
Na tomto webu rozebírám především problematiku spojenou s programem Revit od Autodesku. Tedy nejrozšířenějším programem pro BIM projektování na celém světě, stejně tak jejich AutoCAD, který nás provází již několik let.

Veškeré mé poznatky vychází přímo z praxe. Probírám různé problematiky, se kterými se může projektat setkat při tvorbě dokumentace. Tvorbu koncepčních a hmotových studií zde neprobírám. Na to nejspíš jsou lepší nástroje jako Sketchup apod.. Zkušenosti vychází především z projektů ze stupně DUR, DSP a DPS.

 

Již delší dobu se na trhu objevuje pojem BIM, často v souvislosti s programem Revit.  Mnoho článků popisuje jaký přínos má BIM, různé porovnání produktivity 2D rýsování s 3D rýsováním, co vše umí Revit a jiné další články, které když si přečtete tak určitě moc moudří nebudete. 

Je nutné zdůraznit, že budoucnost je BIM. Tomu se nelze vyhnout. 

Mnoho menších ateliérů si však řekne, my přeci nějaké 3D projektování či případně BIM nepotřebujeme. Pravda je taková, že opravdu tito projektanti 3D či BIM nepotřebují. 3D ani BIM není potřeba pro projektování rodinných domů, garáží, pergol, menší rekonstrukce bytů, domů apod.. Možná časem příjde doba, kdy bude stavební úřad vyžadovat projektovou dokumentaci zpracovanou v BIM. Nebo příjde doba, kdy samotný klient řekne, že chce projekt v BIM. Na toto období musíme být připraveni.

Projektování ve 3D je již nyní poskytováno klientům. Často se jedná o 3D vizualizace či hmotové studie zpracované ve Sketchupu, Revitu nebo v Archicadu. Jde o menší zakázky typu rekonstrukce bytu, koupelny nebo kuchyně.

3D projektování automaticky neznamená BIM projektování.

Co to tedy je ten BIM ? 

Zjednodušeně lze říci, že každý 3D prvek obsahuje určitá data a tyto data jsou BIM (Building information model). Například prvek okno může obsahovat informace o šířce, výšce, výšce parapetu, materiálu, typu apod. Všechny tyto prvky( families) s parametry tvoří celkový model - projekt.