Plocha místností včetně prahů přes Dynamo

 •  
Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)
Plocha místností včetně prahů přes Dynamo

Stále více a více uživatelů řeší pro investory jak spočítat plochu všech místností včetně prahů. Někdy příjde i požadavek, že se mají započítat i niky či jiné plochy u oken s nulovým parapetem.

Pro nakupující je toto určitě zkreslená informace o ploše místnosti neboť uživatel kupuje užitnou plochu a nepředpokládá, že do toho jsou i zahrnuty plochy jako prahy či nízké parapety. Ale to jsem trochu odbočil od tématů.

Revit v zásadě neumí počítat plochy místností včetně prahů a různých výklenků. Plochy místností počíta jako hranici stěn či případně pomocí oddělovačů místností.

Objevují se zde různé metody jak toto počítat:

 1. Vypnout u stěn ohraničení místnosti a použít oddělovače místností - Čáry se nechovají intuitivně a někdy Revit neumí zahrnout do plochy malé výklenky či malé záhyby. Při posunu dveří nemusí vždy dojít k posunu oddělovače místnosti. Je zde riziko chyb.
 2. Modelovat podlahu až do výklenků a prahů a tuto hodnotu brát jako čistá plocha místnosti. Pomocí doplňkového programu Dynamo dostat hodnotu plochy podhlahy do plochy prvku místnosti. Zde v reálu se nikdy nemodeluje podlaha přesně mezi zárubně, ale částečně i pod. Tedy pokud bychom takto postupovali měli bychom plochu zkreslenou. V případě, že bude modelovat podlahu jen přesně mezi zárubně(čistou šířku otvoru) bude plocha zcela přesně. Hrozí zde však riziko posunutí dveří a hranice podlahy se nemusí přizpusobit dle nové polohy dveří či v horším případě smažeme dveře a nevšimneme si, že máme podlahu stále s prahem. Opět zdroj chyb.
 3. Přináším jinou metodu, která umí počítat všechny typy výklenků či vložených prvků do obvodů místnosti. Pomocí vizuálního programování a trochu zkušeností s programováním v Pythonu, lze se dostat ke skutečné ploše místnosti.

Nebudu se zde věnovat prvním dvoum příkladům, ale rovnou odprezentuji metodu jak dostat čistou plochu místnosti. Základem je mít hranici místností tak, aby lícovala s prvky jako dveře, okno apod....

Rodinu dveří je důležité mít upravenou tak , aby vykazovala plochu prahu a také ukazovalo směr otevíraní. Tedy z do či ven z místnoti. U oken provedeme totéž.
Revit dynamo schéma

Pomocí dynama zjistíme jaké prvky se nachází v po obvodě místnosti a dle otevíravosti dveří přičte plochu dveří k určité místnosti. Totéž u oken.

 Revit plocha prahu

Vše jsem vyzkoušel i na větších projektech cca 16bytů na patro 4 podlaží tedy cca 250 místností. Vše proběhlo cca do 2min. Zkuste si toto udělat pomocí metody 1 či 2. Zjistíte, že metoda 3 je zcela nejrychlejší a eliminuje řadu případných chyb.

 

 

 

 

Petr Fiala

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Související položky (podle značky)

 • Umístění popisky rozměrů dveří - dynamo

  Ve výkresech často řešíme, kde umístíme různé popisky, kóty a bubliny. Z nedostatku místa v půdoryse je třeba dopředu s tímto volným prostorem rozvážně pracovat. U jmenovitých rozměrů dveří je vhodné tyto rozměry uvádět v půdoryse nejlépe v symbolu oblouku křídla dveří.

 • Obklady v koupelně pomocí dynama

  Někdo tvoří obklady jako složenou stěnu někdo vytváří obklad jako rodinu hostovanou na stěnu. Obvykle složené stěny přinášejí problém v případě, že jsou přizdívky jen do určité výšky, ale taky v místech napojení. Já volím vždy metodu vytvoření obecného modelu, který se taky lépe vykazuje a též v půdoryse zanechává čáru dle ČSN. Opět abych si ulehčil práci od opakujících se prací, tak jsem si vytvořil algoritmus v programu Dynamo pro Revit. Generátor obkladu automaticky vytvoří otvor pro dveře a též vymaže obklad za vanou. Tento algoritmus vylepšuji o situaci, kdy máme přizdívky jen do určité výšky. Bohužel Dynamo ani Revit API neumožňuje uchovat dočasně data prvku, která již nejsou aktuální. Nakonec vše vyřešeno jinou cestou. Můžeme mít v místnosti různě vysoké přizdívky, libovolný počet přizdívek, dveře i vanu a vše se obloží obkladem. Možná časem doplním i dozdívku vany a obklad. Celkovou plochu můžeme nakonec i dát do parameru místnosti. Nakonec se dynamo algoritmus rozrostl do velkých rozměrů až se z toho stala velká chobotnice.

 • Generování podlahy v místnostech přes Dynamo

  U bytových domů se musí často vymodelovat podlaha pro výkazy až do prostoru prahů. Získáme tak skutečnou plochu např. dlažby či lamina apod. Při manuálním modelováním se změny neprojeví při posunu nebo při změně orientace dveří. Vytvořil jsem přes pomocí vizuálního programování v Dynamo pro Revit algoritmus,  který vygeneruje jednotlivé podlahy dle stylu místnosti.

 • Pravé a levé dveře přes Dynamo

  Stále řešíte jak mít správný výkaz s orientací dveří pravé či levé? Můžeme to řešit přepínáním viditelnosti nebo manuálně vepisovat u kažchých dveří. Nebo si seženeme nějaký plugin buď placený nebo zdarma. Ukážu vám, že to jde i zcela zdarma přes dynamo pro Revit.

 • Vymazání parametrů z celého projektu pomocí Dynama

  Může nastat, že budeme potřebujeme z Revitu dostat všechny zanesené parametry, které tam nechceme. Abychom nemuseli procházet každou rodinu po rodině a čistit vytvoříme si jednoduchý algoritmus v dynamu. Budeme čistit jak parametry typu i instance, ale i sdílené nebo i parametry projektu. Nejlepší cestou bude si vytvořit seznam parametrů například pomocí excelu v tabulce pod sebou. Tyto parametry musí přesně korespondovat s parametry, které chceme odstranit.

 BIM ReViT

Ing. Petr Fiala
email : info(zavinac)bimrvt.cz
tel : +420 737 816 814
adresa : Praha , Česká Republika